Izvor: Fena, Mepas Mall

Odlukom Federalnog stožera/štaba civilne zaštite, 28.5.2020. su na prostoru FBiH nakon 70 dana ponovo otvareni tržni centar.

Tim povodom Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH uputio je preporuke i listu mjera koje se moraju poštovati prilikom boravka u takvim objektima kako za posjetioce i mušterije, tako i za osoblje.

Organizacija i uvjeti prostora:

– Osigurati da se ne stvaraju gužve, te da se jasna uputstva o ograničenjima i mjerama postave na svim ulazima na vidljiva mjesta.

– Zbog kontrole broja mušterija preporučuje se da postoji odvojeni ulaz i izlaz gdje god je to moguće. Prilikom ulaska i izlaska mora se moći održava zička udaljenost od 1- 2 metra.

– Broj mušterija koje mogu bi u isto vrijeme unutar centra odredi prema površini prostora. Preporučuje se 10 m2 po osobi, odnosno 10-15 ljudi na 100 m2.

– Unutar trgovačkog centra preporučuje se da sve osobe nose zaštitne maske preko usta i nosa.

– Preporučuje se pojačna kontrola ventilacije prostora, s dodavanjem više vanjskog zraka u sistem za ventilaciju. Povesti računa o ispravnosti i higijeni pogona zamehaničku ventilaciju/grijanje i klimatizaciju.

– Na ulazima i na više mjesta u zavisnosti od površine prostora, a najbolje ispred ulaza u svaku trgovinu, postaviti sredstvo za dezinfekciju s uputstvom za korištenje, kako bi bilo dostupno uposlenicima i mušterijama.

– Preporučuje se da se smanji broj predmeta namijenjenih sjedenju i odmoru kupaca u zajedničkim prostorima centra, kako bi se smanjilo nepotrebno zadržavanje.

– Preporučuje se organiziranje rada u dvije smjene, na način da između smjena bude vremenski period u kome će se izvrši temeljito čišćenje i dezinfekcija prostora.

– Za pojedine djelatnosti primjenjuju se specifične preporuke dostupne od nadležnih ustanova (trgovine, ugostiteljski objekti, sportsko rekreativni kapaciteti, bazeni, hoteli, frizerski/kozmetočarski saloni i sl.).

Preporuke za mušterije

– Voditi računa o higijeni ruku, respiratornoj higijeni i fizičkoj distanci od drugih osoba.

– Zadržavati se što kraće pri obavljanju trgovine.

– Osobe koje imaju povišenu tjelesnu temperaturu ili kašalj trebaju odgodi svoj odlazak u trgovački centar i javiti se svom ljekaru.

Preporuke za osoblje/uposlenike trgovačkih centara

– Voditi računa o higijeni ruku, respiratornoj higijeni i fizičkoj distanci od drugih osoba.

– Zaposlenike koji razviju simptome kao što su kašalj, povišena tjelesna temperatura, bol u grlu, uputiti da ne dolaze na posao nego da se obrate svom ljekaru.

– Poželjno je da uposlenici vode računa o svom zdravstvenom stanju, da mjere temperaturu i prate pojavu simptoma kao što su kašalj, umor, otežano disanje.