Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) predviđa globalnu recesiju od 6,0 posto za ovu godinu, ali upozorava da bi u slučaju drugog vala pandemije koronavirusa pad svjetskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) mogao iznositi čak 7,6 posto.
U prvom scenariju OECD-a prognozira se da će, nakon pada od 6,0 posto, svjetsko gospodarstvo 2021. godine rasti po stopi od 5,2 posto, navodi se u ažuriranim projekcijama te organizacije, prenosi Al Jazeera, pozivajući se na svjetske agencije.
Međutim, ukoliko se obistini drugi scenarij o dubokoj recesiji od 7,6 posto u 2020. godini, onda bi iduće godine rast bio daleko sporiji i iznosio bi 2,8 posto. OECD predviđa da će američko gospodarstvo, najveće na svijetu, zabilježiti pad od 7,3 posto ove godine, a zatim rast od 4,1 posto 2021. godine.
Dođe li do drugog vala zaraze, američka ekonomija bi mogla potonuti za 8,5 posto ove godine, a dogodine bi porasla za samo 1,9 posto.
Eurozonu, po procjeni ove organizacije, očekuje pad od 9,1 posto u tekućoj godini, a nakon toga rast od 6,5 posto u idućoj, dok bi u slučaju drugog vala pandemije pad mogao dosegnuti 11,5 posto, a rast u 2021. godini bi iznosio 3,5 posto.
Najdublju recesiju OECD predviđa za Veliku Britaniju, od čak 11,5 posto u ovoj godini, da bi iduće godine registrirala gospodarski skok od 9,0 posto. U slučaju drugog vala zaraze britanski BDP mogao bi pasti još dublje, odnosno za 14 posto ove godine, a 2021. godine bi se oporavio za pet posto.
U ažuriranim projekcijama se navodi da će gubitak prihoda do kraja 2021. godine nadmašiti razinu gubitaka iz bilo koje recesije u posljednjih 100 godina, izuzimajući period rata, i da će imati teške i dugotrajne posljedice za građane, tvrtke i vlade.
”Ultra prilagodljive monetarne politike i povećanje javnog duga je neophodno i bit će prihvatljivi sve dok ekonomska aktivnost i inflacija budu prigušene, a nezaposlenost visokam”, napisala je glavna ekonomistkinja OECD-a Laurence Boone u predgovoru izvješća o globalnim ekonomskim izgledima.