Dom naroda usvojio je proračun institucija BiH za 2018. U istom okviru kao i prethodnih godina. Najveći dio novca ide na otplatu duga, a od onoga što ostaje – uglavnom će biti utrošeno na plaće, objavilaje televizija N1 navodeći kako prostora za razvoj nema.
Dio izaslanika poručio je kako je proračun, koji je manji opd dvije milijarde maraka, nekreativan, bez ozbiljnih iskoraka i bez vizije za razvoj.
Vanjski dug veći je od milijardu KM, a od 950 milijuna – koji ostaju institucijama Bosne i Hercegovine: čak 838 već je raspoređeno samo za plaće službenika i njihove materijalne potrepštine. Za sve druge potrebe – ostaje 112 milijuna maraka.
"I u tom malom dijelu smo se opredjelili na rješavanje zakupa i svjedočili ste kroz odluke idemo dobrim tempom u to da smo u što više naših objekata i da u sljedećem razdoblju će se stvoriti prostor za novan ulaganja", rekao je Vjekoslav Bevanda, ministar financija BiH.
N1 navodi kako je Bevanda rekao da bolje nije moglo, ali da je barem raspodjela poštena. No, i ove, kao i prethodnih godina – proračun je pokazao jasnu sliku bh. društva i vlasti, kaže dio izaslanika.
"Govori da smo mi zemlja koja ima ozbiljne problema sa zaduženošću koja nije u stanju čak ni pored racionalizacije dovesti do izmirivanja onih osnovnih funkcija a da pri tome ne podrže kredite i ne izlaze na međunarodno financijsko tržište sa svojim zahtjevima to govori i nedavno usvojeni Zakon o trošarinama", kazao je Ognjen Tadić, izaslanik Kluba Srba.
Upravo je povećanje trošarina na gorivo – bio jedan od uvjeta za novi kredit međunarodnih financijera. Kultura, sport, znanost – brojni segmenti društva – i ovoga puta gotovo potpuno zanemareni.
"Činjenica da izvršna vlast i dalje potcjenjuje zakonodavnu a da joj to zakonodavna omogućuje šutnjom evo danas da samo po sustavu uzmi ili ostavi to dođe pred parlamentarce I da se kao takav usvaja govori najviše o svima nama", izjavio je Martin Raguž, izaslanik Kluba Hrvata.
Na pitanje šta bi pozitivno mogli reći o proračunu, izaslanici odgovaraju: dobro je pa je usvojen, izbjegli smo privremeno financiranje.
"Nema ništa novo što bi se moglo iz njega isčitati u smislu određenih pomaka kada je u pitanju BiH", rekao je Safet Softić, izaslanik Kluba Bošnjaka.
Podrške o institucijama nije bilo da se bar sredstva iz tekućih rezervi kojima raspolažu članovi Predsjedništva i predsjedavajući Vijeća ministara – raspodjele za sportske, kulturne ili znanstvene aktivnosti.
Novca nije bilo ni za prijedlog da se iz grant sredstava Ministarstva civilnih poslova izdvoji dio za kupovinu digitalnih narukvica djeci oboljeloj od autizma.
''Bar je sigurno to da će plaće proračunskih korisnika biti uredne i na vrijeme'', zaključuje N1.