Poslodavci u Federaciji BiH nisu zadovoljni odnosom i radom vlasti na razini Bosne i Hercegovime, te federalnom i županijskim razinama na provođenju reformi i donošenju sistemskih propisa čija bi primjena omogućila povećanje plaća zaposlenih u realnom sektoru i konkurentnosti gospodarstva, zaustavljanje odlaska kvalificirane radne snage, ali i bolji životni standard građana.

Na sastanku proširenog Upravog odbora Udruženja poslodavaca FBiH naglašeno je da je neophodno pojačati aktivnosti i unaprijediti suradnju sa aktualnim vlastima radi poboljšanja dijaloga među socijalnim partnerima i bržeg reagiranja i donošenja sistemskih propisa i provođenja neophodnih reformi.

Direktor Udruženja Mario Nenadić rekao je da je prioritet poslodavaca iz FBiH i u ovoj godini uspostavljanje i početak rada Ekonomsko-socijalnog vijeća i donošenje fiskalnih zakona kojima će se značajno smanjiti opterećenje cijene rada.

– Nažalost, svjedočimo donošenju programskih i proračunskih dokumenata na svima razinama u FBiH za ovu godinu u kojima nisu razrađene aktivnosti i predviđena sredstva za provođenje fiskalnih zakona, što je jasan znak da vlasti ni u ovoj godini ne namjeravaju donijeti zakone kojima će se smanjiti porezi i doprinosi na plaće zaposlenih, urediti oblast poreza na dobit, minimalne plaće, istaknuo je Nenadić.

Prema njegovim riječima, teška fiskalna i parafiskalna opterećenja cijene rada i dalje ostaju najviša u Europi, što se mora hitno mijenjati, priopćeno je iz Udruženja poslodavaca.

Gospodarstvenici u istaknuli na sjednici da se uvjeti za poslovanje u FBiH pogoršavaju, da kompanije gube konkurentnost na svjetskom tržištu, te da su u naročito teškom položaju izvozno orijentirane kompanije.

Poslodavci u FBiH naveli su da poseban problem predstavlja tržište rada na čijoj liberalizaciji inzistiraju poslodavci već godinama, a koje je još opterećeno sporim i neefikasnim procedurama, neusvajanjem zakona o posredovanju u zapošljavanju, te zakona o zapošljavanju stranaca u FBiH.

U saopćenju se dodaje da će Udruženje nastaviti inzistirati na donošenju izmjena Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH radi osiguravanja besplatnog zdravstvenog osiguranja za sve građane Federacije, kako bi se jasno razdvojili aktivni tražitelji posla od osoba koje su na biroima za zapošljavanje samo radi besplatnog zdravstvenog osiguranja.

Na sastanku je istaknuta i potreba što hitnijeg početka procesa reforme obrazovnog sistema u FBiH, koji u ovome trenutku ne odgovara potrebama tržišta rada, a nije riješeno ni pitanje dualnog obrazovanja, ni obrazovanja odraslih.