Osnovana Grupacija poslodavaca HNŽ-a

U Mostaru je u petak, 28.11.2025. održana Radno-tematska skupština Asocijacije poslodavaca Hercegovine uz podršku rukovodstva Udruženja poslodavaca u Federaciji BiH, u sklopu koje je održana i Osnivačka skupština Grupacije poslodavaca HNŽ-a pri Udruženju poslodavaca u FBiH.

U radnom dijelu Skupštine prezentirane su realizirane aktivnosti u ovoj godini te očekivane aktivnosti za idući period, a odnose se prije svega na fiskalne reforme, radno-pravno zakonodavstvo, izmjene Zakona o zdravstvenom osiguranju, a održana je i prezentacija na temu zaštite ljudskih prava u poslovnom sektoru.

Ipak, u fokusu događaja u Hotelu Mostar, bilo je osnivanje Grupacije poslodavaca HNŽ-a pri Udruženju poslodavaca u FBiH.

Damir Vidačak, predsjednik asocijacije Poduzetnika Hercegovine i predsjednik Grupacije poslodavaca HNŽ-a pri udruženju poslodavaca u FBiH, naglasio je da je cilj novoformiranog tijela poboljšanje ekonomskog ambijenta u HNŽ-u.

”Cilj nam je da postanemo ekonomski i socijalni partner lokalne vlasti, odnosno županijske vlade. Želimo pohvaliti odnos kojima imamo s Udruženjem poslodavaca u FBiH koje je legitimni predstavnik u ekonomsko-socijalnom vijeću nas poduzetnika. Sve u svemu, vjerujem ćemo poboljšati ekonomski ambijent u našoj županiji”, naglasio je Vidačak.

L 885c418111f560eea29609ba4cb95d0d

Predsjednik Udruženja poslodavaca Federacije BiH Nihad Imširović osvrnuo se na prioritetne aktivnosti federalne Udruge poslodavaca.

”Danas smo tu da pozdravimo članstvo i novoizabrana tijela Grupacije udruženja privrednika HNŽ-a, s tim da su prioriteti manje-više jednaki na razini Federacije i županija”, naglasio je Imširović.

Dodao je da se radno-tematskoj skupštini u Mostaru prošlo kroz najaktualnije teme bitne za ekonomski ambijent u Federaciji BiH 2026., kao što su Zakon o fiskalizaciji, Zakon o radnim odnosima i, kako je naglasio, “ono što je jako aktualno, priprema za donošenje nove odluke o minimalnoj plaći na razini Federacije, a koja značajno opterećuje poslovanje svih gospodarskih subjekata”.

Prokomentirao je i podržani Zakon o fiskalizaciji financijskih transakcija, koji bi po njemu trebao imati vrlo značajnu ulogu.

”Možda je to jedno od najmodernijih i najkvalitetnijih zakonskih rješenja u posljednje vrijeme. Mi zagovaramo da i svi ostali zakoni budu prilagođeni direktivama Europske unije, a i potrebama realnog sektora”, naglasio je Imširović.

Dodao je da je Zakon o fiskalizaciji financijskih transakcija osmišljen tako da njegova osnovna zadaća bude smanjenje sive ekonomije, jednim dijelom i rasterećenje obveza realnog sektora kroz samo koštanje kompletnog projekta.

”Naše iduće aktivnosti uključuju aktivan pristup i sudjelovanje u izradi zakonskih rješenja vezano za radno pravne odnose, zdravstveno osiguranje i da završimo ovu priču oko izrade i usvajanja zakona o fiskalizaciji”, zaključio je Imširović.