Na fakultetu humanističkih nauka Univerziteta ''Džemal Bijedić'' u Mostaru u srijedu 14.6.2017. organizirana je tribina za studente o načinu unaprijeđenja suradnje između fakulteta i poslodavaca, zatim koliko je važna praksa tijekom studiranja, kako unaprijediti nastavne planove i programe prema potrebama poslodavaca.
Tribinu su organizirali Omladinski kulturni centar iz Banje Luke i Asocijacija 'Akademac' uz potporu USAID-a. Na tribini se moglo čuti kakav kadar traže poslodavci i gospodarstvenici i koliko je zapravo važno i praktično stjecanje znanja. Za budući posao, složni su svi, neprocjenjivo.
Školski sustav uglavnom ne prati potrebe gospodarstva, rečeno je uz ostalo na tribini sa poslodavcima. Posljedice trpe mladi i oni prepoznaju važnost praktičnog obrazovanja i kontakta sa poslodavcima.
"Vi kroz fakultet imate kao neki prethodni temelj, imate neko znanje, ali to sve treba upotpuniti nekom praksom. Evo, npr., doktori. Kako da postaneš doktor ako samo imaš neku teoriju, ako učiš iz knjiga? Mislim da je praksa jako bitna", rekla je između ostaloga studentica druge godine komunikologije, Šejla Hatić.
Ante Jurić Marjanović, iz Omladinskog kulturnog centra Banja Luka, kaže da se znalo dogoditi na tribinama s poslodavcima širom BiH da dođe mali broj studenata ili da je mali broj prisutnih uopće aktivan.
Gospodarska komora Mostar u suradnji s njemačkim partnerima, primjerice, već godinama nastoji u škole uvesti dualno obrazovanje, navodi FTV. Nužno je intenzivirati povezivanje visokog obrazovanja s potrebama tržišta i posebice privatnim tvrtkama koje su spremne zaposliti mlade. Praktičnu obuku sa mladima već godinama izvodi Tehnološki park Intera iz Mostara.
"Na neki način, u podsvijesti, čovjek je navikavan da će raditi za nekoga, a ne da će nešto sam raditi", objašnjava Miljenko Buhač, stručni suradnik za marketing mostarskog Aluminija.