Nakon gotovo sedam godina, Euribor, kamatna stopa po kojoj evropske banke jedna drugoj pozajmljuju novac, od prošlog mjeseca ponovo je u “plusu”. Povećanje Euribora neminovno dovodi do poskupljenja izvora financiranja banaka i više nego izvjesno je da se može očekivati rast kamatnih stopa kod domaćih banaka.
U međuvremenu i Evropska centralna banka u cilju usporavanja inflacije najavila je povećanje kamatnih stopa. Sve ovo zabrinulo je građane, posebno one koji imaju kreditne aranžmane s promjenjivom kamatnom stopom, ali i one koji tek namjeravaju podići kredit.
Euribor je posljednji put bio pozitivan u novembru 2015. godine i od tada bilježi pad. Skoro sedam godina je bio u minusu. Sve do juna ove godine.
“Početkom godine, vrijednost šestomjesečnog Euribora iznosila je -0,55, prije dva mjeseca je iznosio – 0,36, a sada je njegova vrijednost plus 0,009. Posljednji put pozitivna vrijednost 6M Euribora je bila 9. novembra 2015. godine, kada je iznosila 0,001 posto”.
Informaciju da domaće banke nisu gubile vrijeme i da su već podigle kamatne stope pokušali smo provjeriti kod nekoliko banaka, ali odgovor nismo dobili. Iz Udruženja banaka poručuju da će iako dođe do rasta kamatnih stopa, to povećanje biti neznatno.
“Banke još uvijek muku muče kako povećati kredite i moraju biti oprezne sa eventualnim povećanjem kamatnih stopa na kredite. Tako da realno nije očekivati neko povećanje”, kaže Berislav Kutle, direktor Udruženja banaka BiH.
Za razliku od Udruženja banaka ekonomisti nisu optimisti da će ostati sve kako je bilo i da će eventualno povećanje kamata biti simbolično. Slažu se i da veći rast u ovom trenutku ne bi bio dobar ni za građane ni za privredu, koji su ionako uzdrmani inflacijom.
“Povećanje kamatnih stopa će se odraziti na potrošnju, na smanjenje potrošnje, utjecat će na životni standard građana, ali treba da vidimo kako će on uticati na rast bruto nacionalnog proizvoda, jer definitivno imamo nedostatak investicija, nedostatak obrtnog kapitala”, navodi ekonomski analitičar Aleksandar Ljuboja.