Federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo prije mjesec i po imenovana je na tu poziciju kao kandidatkinja SBB-a.
U razgovoru za "Dnevni avaz" osvrnula se na stanje koje je zatekla i najavila brojne aktivnosti u svom radu, ali i promjene koje će, kako najavljuje, znatno doprinijeti razvoju turizma u našoj zemlji.
''Prvi izazov s kojim sam se suočila je jedno nesređeno opće stanje u Ministarstvu. Na samom startu od rukovodećih službenika sam informirana da se gotovo dvije godine ništa nije radilo. Zatekao me je veliki broj neriješenih zahtjeva, tužbi, neplaćenih obaveza, projekata koje će zbog nepoduzimanja potrebnih aktivnosti propasti, a rokovi za njihovu realizaciju istječu.
Kada se još tome doda materijalna i kadrovska neopremljenost Ministarstva, prvi ozbiljan problem jeste konsolidacija uspostavljanja radne discipline, sustizanje rješavanja neriješenih predmeta kako bi se postigla ažurnost u obavljanju redovnih poslova'', kaže Đapo.
Potcrtavajući da je Vlada FBiH odlučila donijeti novi zakon o turizmu, najavljuje i da će struktura, način i djelovanje svih subjekata u oblasti turizma proći kroz korjenite promjene kako bi turizam u BiH konačno postao perspektivna i razvojna grana od koje će cjelokupna zajednica, a prvenstveno lokalna, imati ekonomske koristi.
''Početkom srpnja 2014. je presudom Ustavnog suda FBiH Zakon o turističkim zajednicama proglašen neustavnim i u roku od šest mjeseci trebalo je donijeti novi. Rok nije ispoštovan, što znači da je jedan od najozbiljnijih zadataka uspostava pravnih okvira u kojima će se regulirati oblast turizma. Reforma će omogućiti lokalnim zajednicama da razvijaju, promoviraju i brendiraju svoje podneblje na efektivan način'', ističe Đapo.
Podsjeća da je BiH mala, ekonomski slabo razvijena zemlja, koja ne može konkurirati velikim turističkim silama koje raspolažu luksuznim hotelima, odličnom gastroponudom, dugom tradicijom ugošćavanja stranih turista.
''Zbog toga je potrebno razviti komparativne prednosti za određene grane turizma kao što su zdravstveni, banjski, konferencijski, planinski, sportski, lovni i ribolovni te eko-turizam. Također, konkurentne discipline moraju biti okrenute i na razvoj domaćeg tur mu. Tu bi se s malim pomacima, recimo ski-kartom koja bi važila na Jahorini, Igmanu i Bjelašnici, mogla osigurati bolja posjećenost olimpijskih planina u vrijeme ski-sezone'', kazala je ministrica Đapo.