Federalno ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi krenulo je s ozbiljnom reformom Federalnog zavoda za zapošljavanje i službi za zapošljavanje u segmentu posredovanja u zapošljavanju kao mjerom koja će unaprijediti zapošljavanje i omogućiti kvalitetnije vođenje evidencije nezaposlenih, a sve kroz Zakon o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, čiji je prednacrt već pripremljen i pušten u proceduru, piše Večernji list BiH.
Zahvaljujući ovom zakonu, ako bude usvojen u predloženom obliku, osobe koje ostanu bez posla u ovom bh. entitetu mogu očekivati veće naknade za nezaposlene. Naime, iz Ministarstva su naveli kako je novim zakonom, među ostalim, predviđeno povećanje iznosa naknade u slučaju prestanka radnog odnosa na 60 posto iznosa prosječne neto plaće.
Također je dana nova definicija nezaposlene osobe, a shodno tome i striktna pravila koja će omogućiti jasniju sliku stvarne nezaposlenosti, odnosno nezaposlenih koji traže posao i nezaposlenih koji se na evidenciji vode radi zdravstvenog osiguranja.
Ostavljena je i mogućnost stimulacije onim poslodavcima koji doprinose smanjenju nezaposlenosti kroz aktivne mjere zapošljavanja, a sve usluge posredovanja u zapošljavanju, bilo putem službi za zapošljavanje bilo putem privatnih agencija za posredovanje, besplatne su, dok će županijske službe u cilju praćenja i pravodobnog ažuriranja podataka svoje evidencije slati Federalnom zavodu za zapošljavanje.
Također, iz Ministarstva dodaju kako će tako svaka nezaposlena osoba u Federaciji biti vidljivija potencijalnim poslodavcima koji traže radnike, a samo posredovanje u zapošljavanju bit će svrsishodnije i učinkovitije.
Prema trenutačno važećim propisima, visinu novčane naknade čini 40 posto prosječne neto plaće isplaćene u FBiH u posljednja tri mjeseca prije prestanka radnog odnosa nezaposlene osobe, koju objavljuje Federalni zavod za statistiku, što trenutačno iznosi nešto više od 500 KM (510).
U FBiH pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje osam mjeseci rada neprekidno ili osam mjeseci s prekidima u posljednjih 18 mjeseci. Kada je riječ o razdoblju u kojem osoba koja je ostala bez posla ostvaruje pravo na novčanu naknadu, ono ovisi o razdoblju provedenom u zasnovanom radnom odnosu.
Tako se, prema zakonu, novčana naknada isplaćuje nezaposlenoj osobi tri mjeseca ako je provela na radu od osam mjeseci do pet godina. Ako je radila od pet do 10 godina ima pravo na naknadu u trajanju od šest mjeseci.
Osoba koja je u radnom odnosu bila od 10 do 15 godina naknadu višu od 500 KM ima pravo primati devet mjeseci. Na 12 mjeseci pomoći ima pravo onaj tko ima od 15 do 25 godina staža, 15 mjeseci ako je osoba provela na radu od 25 do 30 godina, zatim 18 mjeseci za one s od 30 do 35 godina staža i 24 mjeseca ako je osoba provela na radu više od 35 godina.