Služba za poslove sa strancima pri Ministarstvu sigurnosti BiH upozorava na sve češće zloupotrebe izdanih radnih dozvola i viza tipa D stranim radnicima u Bosni i Hercegovini.
Kako navode, zbog nedostatka domaće radne snage, sve su veće potrebe poslovnih subjekata iz BiH za radnicima, najčešće iz Bangladeša, Nepala, Pakistana, Indije, Šri Lanke i drugih zemalja. Poslodavci se zbog toga obraćaju teritorijalno nadležnim terenskim centrima Službe za ovjeru pozivnih pisama za izdavanje viza tipa D, temeljem prethodno izdanih radnih dozvola od strane nadležnih zavoda za zapošljavanje.
Prema saznanjima Službe, u manjem broju slučajeva poslodavci osiguravaju radnu snagu iz ovih država izravnim putem, odlaskom u zemlje podrijetla, gdje uspostavljaju kontakt s bh. veleposlanstvima i kredibilnim kompanijama, te obavljaju neposredan odabir potrebne radne snage.
Ovaj se pristup pokazao sigurnijim jer poslodavci time osiguravaju potrebnu radnu snagu i dalje uspješno prolaze kroz procedure kod nadležnih organa, uključujući zavode za zapošljavanje, Službu za poslove sa strancima i Ministarstvo vanjskih poslova, čime pribavljaju radne dozvole, ovjeravaju pozivna pisma i osiguravaju vize tipa D.
Nakon dolaska u BiH, ova kategorija stranih državljana ulazi u proceduru odobravanja privremenog boravka na temelju izdane radne dozvole. U ovakvim i sličnim situacijama, Služba će, ukoliko su ispunjeni svi zakonski uvjeti, prioritetno rješavati zahtjeve poslodavaca.
Međutim, zabrinjavajuća je pojava u kojoj poslodavci često osiguravaju neprovjerenu radnu snagu preko nepouzdanih posrednika u BiH ili iz zemalja podrijetla, koji isključivo gledaju vlastite interese i nerijetko osiguravaju poslodavcima migrante iz visokorizičnih zemalja (Pakistan, Nepal, Bangladeš i dr.), a ne potrebnu radnu snagu.
Ove aktivnosti dovode do situacija u kojima strana lica plaćaju visoke novčane iznose posrednicima ili poslodavcima kako bi im omogućili pribavljanje radnih dozvola i potrebnih viza za zakonit ulazak u BiH.
U posljednje vrijeme, terenski centri Službe, policija i drugi organi primijetili su sve veće zloupotrebe, gdje strani državljani, uglavnom iz Pakistana i Bangladeša, nakon dobivanja vize tipa D i dolaska u BiH, napuštaju poslodavca i nestaju u nepoznatom pravcu. Zbog ovih zloupotreba, Služba je donijela odluku o ukidanju viza tipa D za 39 državljana Pakistana, dok je u tijeku ukidanje viza za 14 državljana Bangladeša.
O svim tim aktivnostima obaviješteni su Ministarstvo vanjskih poslova i drugi nadležni organi.
Iz Službe napominju da poslodavci, za razliku od posrednika, prema Zakonu o strancima imaju zakonsku obvezu snositi sve troškove koji mogu nastati tijekom boravka pozvanog lica u BiH, uključujući troškove smještaja pod nadzorom u Imigracijskom centru te troškove udaljenja iz BiH, koji su, uzimajući u obzir sve činjenice, izuzetno visoki.