Zaključno sa 17.1.2025., prošlo je 105 dana od katastrofe koja je pogodila Donju Jablanicu. Osim ljudskih života, koji su opravdano u prvom planu, velike štete nastale su i zbog nesposobnosti da se na vrijeme obnovi 70 metara pruge.
Procijenjena šteta iznosi blizu 100 milijuna kuna i odnosi se na gubitke „Željeznica FBiH“, „Željeznica RS“ te brojnih kompanija od kojih su dobiveni podaci. Kada se tome pridodaju i neizravni gubici, pretpostavlja se da je ta brojka još veća.
Prvo je tadašnji direktor „Željeznica FBiH“, Enis Džafić, kojeg je Naša stranka, kao SDA-ov kadar, zadržala na poziciji zbog nedostatka vlastitog kadrovskog rješenja, odbio poduzeti potrebne korake. Nakon toga su mu, prema riječima državnog ministra Edina Forte (NS), poduzetnici ponudili da besplatno obnove prugu jer su njihovi gubici od čekanja bili veći od troškova ulaganja u obnovu. Ipak, Džafić je i tu ponudu odbio, što su za „Dnevni avaz“ potvrdili i predstavnici jedne od kompanija koje su sudjelovale u toj inicijativi.
Loše kadrovsko rješenje Vlade FBiH rezultiralo je dugotrajnim čekanjem, koje je na kraju prekinula turska tvrtka „Çengiz“ koja besplatno obnavlja prugu.
Međutim, gubici se već broje u desecima milijuna. Prema informacijama objavljenim nakon katastrofe, „Željeznice FBiH“ dnevno gube 280.000 KM, što za 105 dana iznosi 29,4 milijuna KM. Do vikenda će taj iznos doseći gotovo 30 milijuna KM.
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, Željko Šain, naglasio je kako je ovo čekanje poslalo lošu poruku gospodarstvu.
– Štete su nemjerljive jer nisu samo direktne, već uključuju i oportunitetne te reputacijske troškove. Nismo se pokazali sposobnima riješiti ovakav problem brzo i bez strane pomoći – istaknuo je Šain.
Dodao je da se iz ranijih loših praksi sporo učimo, a brzo zaboravljamo.
– Problem je često narcisoidnost i neprihvaćanje tuđih načina rada u kriznim situacijama. Ne znamo što je krizno upravljanje, iako su neki taj predmet imali na studiju. Potrebno je brzo reagirati, koristiti stručnjake bez obzira na stranačku pripadnost, samo tehnokratski – zaključio je Šain.
Tvrtka „ArcelorMittal“ Zenica je još 13. studenoga priopćila da je, nakon poplava i klizišta u Donjoj Jablanici te prekida pruge, dostupnost koksa, ključnog sirovinskog materijala za proizvodni proces, postala ozbiljan izazov.
GIKIL, glavni dobavljač koksa, već je tada trpio ozbiljne posljedice, što se odrazilo i na „ArcelorMittal“. Naveli su kako su za nešto više od mjesec pretrpjeli štetu od 1,5 milijuna eura (blizu 3 milijuna KM).
Prostom računicom taj iznos sada iznosi gotovo 9 milijuna KM.
Kompanija „Adriatic Metals BH“ iz Vareša, koja također koristi željeznički prijevoz, procijenila je gubitke u protekla tri i pol mjeseca na oko pola milijuna KM.
Global Ispat Koksna industrija (GIKIL) iz Lukavca pretrpjela je velike gubitke zbog prekida željezničkog prometa u BiH.
Mjesecni gubici GIKIL-a iznosili su gotovo 2 milijuna KM, a ukupni iznos narastao je na blizu 7 milijuna KM.
Kako su pojasnili, visoki troškovi nastali su zbog prebacivanja transporta s željezničkog na cestovni promet. Cestovni transport je skuplji, sporiji i uključuje dodatne manipulativne troškove.
Unatoč snažnom udaru, u GIKIL-u nije bilo otpuštanja radnika.
I „Željeznice RS“ osjećaju posljedice prekida prometa na privrednoj žili kucavici prema luci Ploče.
Direktor operacija „Željeznica RS“ Željko Radić ranije je naveo da je dnevni gubitak ovog poduzeća zbog obustave željezničkog prometa gotovo 55.000 KM. To znači da je u 105 dana poduzeće izgubilo 5,77 milijuna KM.
– Ako sanacija potraje duže, naši poslovni partneri mogli bi doći u poslovnu krizu, što bi se, naravno, odrazilo i na naše poslovanje – rekao je Radić.
Rudnik Omarska, ovisan o funkcioniranju ove pruge, suočen je s mogućim ugrozama za poslovanje.