Grad na Neretvi nekad je nosio epitet najčišćeg grada, a danas spada u jedan od najprljavijih gradova u Bosni i Hercegovini. Velike količine smeća u pojedinim dijelovima grada prijete pojavom glodavaca, kao izbijanjem i širenjem brojnih zaraza.
Situacija po pitanju otpada u gradu Mostaru posljednjih godina postala je nepodnošljiva. Na mnogim mjestima u gradu Mostaru može se vidjeti dosta otpada, a komunalna poduzeća ne ulažu napore koji bi vodili ka dosljednoj i trajnoj urednosti i čistoći Grada Mostara, a nesnosan smrad s kojim su građani skoro svakodnevno okruženi postalo je sasvim normalna stvar u gradu s pet komunalnih poduzeća.
Press konferencija u povodu akcije "Hoću čišći Mostar"
Nečistoći i prljavštini svakako doprinose i nesvjesni građani, a sve to dovodi do sljedećih negativnih utjecaja:
• negativnog utjecaja na zdravlje ljudi
• negativna svijest građana koji uslijed ovog problema Mostar vide kao neatraktivno mjesto za život
• negativan utjecaj na turistički razvoj
• negativan utjecaj na domaće i strane ulagače
Ovom akcijom pozivamo vlasti Grada Mostara da se aktiviraju i konačno organiziraju sustav koji će biti funkcionalan po pitanju upravljanja otpadom u Gradu na Neretvi. Istodobno nudimo našu suradnju i želimo motivirati vlasti Mostara kako bi komunicirali i uključili civilno društvo u cjelokupni proces.
U ovoj akciji sudjelovat će članice Gospodarske/Privredne komore Grada Mostara koje će svojim aktivnostima doprinijeti zdravijoj i čistoj sredini te razvoju Grada Mostara, kao snažnog gospodarskog i urbanog regionalnog središta.
Akcija čišćenja grada pod nazivom ''Hoću čišći Mostar'' održati će se u četvrtak, 8. ožujka, 2018. godine s početkom u 9.00 sati na dvije lokacije u Gradu: Bijeli brijeg (iznad Gradskog stadiona – parking Bijeli brijeg) te područje Kampusa Univerziteta Džemal Bijedić.
Na slici: Helena Jelena Lončar, menadžer Komore, Vjenceslav Leko, predsjednik Komore, Damir Glas, stručni suradnik Komore